relacja na stronie http://powiat.kazimierzaw.pl/index.php/64-wiadomosci/1274-relacja-z-xv-rajdu-pojazdow-zabytkowych-szlakiem-republiki-partyzanckiej

 

Automobilklub Kielecki Koło w Kazimierzy Wielkiej

i Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej

zapraszają na:

 

XV Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej

Program:

19.05.2018r.

 

9:00–Kazimierski Ośrodek Sportowy www.kazimierzakos.pl

Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą patriotyczny zryw w okresie od 24 lipcu do 12 sierpnia 1944 roku, który zaowocował utworzeniem Republiki Partyzanckiej, obejmującej swoim obszarem ok. 1000 km2 (Proszowice, Nowe Brzesko, Opatowiec, Nowy Korczyn, Kazimierza Wielka, Słomniki, Miechów, Jędrzejów, Pińczów, Wiślica, Skalbmierz). Zabieramy młodzież z Domu Dziecka.

10:15-Opatowiec www.ug.opatowiec.pl Złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który od 1994 roku stoi nad wiślanym brzegiem w miejscu ujścia Dunajca i przeprawy promowej. W chwili odsłonięcia był to pierwszy w Polsce pomnik przedstawiający całą postać marszałka i nadal mimo upływu czasu uznawany jest za najładniejszy. Zaprojektowali go artyści krakowscy: Edward Osiecki i Władysław Dudka. Inicjatorem budowy był pochodzący z Ksan, przedwojenny oficer, piłsudczyk Stanisław Parlak. Pomnik upamiętnia miejsce przeprawy przez Wisłę oraz przekroczenie granicy zaborów rosyjskiego i austriackiego przez 1. Pułk Piechoty Legionów po dowództwem Józefa Piłsudskiego. Na tablicy czytamy, że miało to miejsce w dniach 23, 24 i 27 września 1914 roku. Jednak w pamiętnikach widnieje inna data rozpoczęcia przeprawy -16 września 1914 roku

10:20-Rozpoczęcie przeprawy. Na promie mieszczą się 3 samochody. Opłata 7 zł/samochód.

11:30-Gręboszów www.spgreboszow.ep.pl Cmentarz wojenny żołnierzy z okresu I wojny światowej i legionistów (złożenie kwiatów). Szkoła Podstawowa z „Izbą Pamięci” poświęconą mjr Henrykowi Sucharskiemu dowódcy obrony Westerplatte, który urodził się tutaj w 1898 roku (złożenie kwiatów). W marcu 1919 roku walczył na froncie czeskim, w październiku 1919 roku na wojnie polsko-bolszewickiej za co został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych. Zmarł w 1946 roku w Neapolu.

 

12:15– Zalipie wieś malowana – Dom Malarek Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

13:30-Muzeum Drogownictwa w Szczucinie https://www.gddkia.gov.pl/pl/906/iwww

Przepiękne, jedyne takie muzeum w Polsce, które powstało dzięki staraniom pasjonata Marcelego Bochenka. Obecnie zarządzane przez Główną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

 

15:00- Czarkowy. Miejscowość wzmiankowana w 1250 roku, w okresie reformacji należała do pisarza i działacza ariańskiego Hieronima Moskorzewskiego. Odbywały się tu synody ariańskie. Joachim Morsztyn w latach 1773-75 zbudował tu pałac. Następnymi właścicielami byli Radziwiłłowie, a ostatnimi Pusłowscy. Od XVIII wieku do 1924 roku funkcjonowała tu kopalnia siarki zwanej „czarcim złotem”. Przy jej wydobyciu i oczyszczaniu pracowało ok. 120 osób. Czarkowy były ważnym ośrodkiem dawnej Małopolski. Przebywali tutaj: Julian Ursyn Niemcewicz, król Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Olga Boznańska i inni. 23 września 1914 roku Rosjanie spalili pałac w odwecie za pomoc legionistom, a Franciszka Xawerego Pusłowskiego aresztowali i uwięzili w moskiewskim więzieniu. W 1910 roku w parku usypano kopiec grunwaldzki upamiętniający 500 rocznicę bitwy. Rodzina Pusłowskich spoczywa na cmentarzu w Starym Korczynie. W tym samym Starym Korczynie w 1226 roku żona Leszka Białego Grymisława urodziła Bolesława Wstydliwego. Przy drodze Józefa Piłsudskiego w pobliskich Winiarach w 1939 roku postawiono szkołę i nadano jej imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Przy drodze im. Józefa Piłsudzkiego w 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki odsłonił pomnik autorstwa prof. Konstantego Laszki- „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski”(złożenie kwiatów). Na cokole czytamy również „W tym miejscu poległ w zwycięskiej walce pluton Młota Fijałkowskiego 23.09.2014”, wymienione są także miejscowości związane z walkami legionów. W styczniu 1945 roku wojska rosyjskie wysadziły pomnik w powietrze. W 1992 roku odbudowany staraniem lokalnego komitetu, w skład którego wchodził również Józef Parlak. Na cmentarzu obok pomnika spoczywa nieznany legionista, 44 żołnierzy września 1939 roku poległych pod Ksanami i porucznik AK. W dzwonnicy w Starym Korczynie w 25 rocznicę pierwszych bojów ufundowano dzwony: „Józef” i „Władysław”. Ten drugi poświęcony Władysławowi Bandurskiemu nazywanemu biskupem legionów.

 

15:45-Ksany. To jedyna w Polsce miejscowość o takiej nazwie . Wzmiankowana już w 1275 roku. Jej strategiczne położenie w pobliżu Wisły, Dunajca i Nidy oraz granic zaborów skutkowało ciągłymi działaniami wojennymi i ofiarami. Z inicjatywy mieszkańców, a szczególnie Stanisława Parlaka powstał pomnik upamiętniający tamte wydarzenia. W dniu 10 września 1989 roku dokonano jego odsłonięcia . Pomnik autorstwa Winicjusza Stoksika pochodzącego z pobliskich Rzemienowic przedstawia orła w koronie oraz postacie trzech żołnierzy: legionisty, żołnierza września 1939 i partyzanta 1939-1945 (złożenie kwiatów). Symbolika postaci nie jest przypadkowa ponieważ 23 września 1914 roku pod Ksanami pierwsze boje stoczyli legioniści z I Brygady Legionów pod dowództwem pułkownika Władysława Beliny –Prażmowskiego. Walczyli tutaj również Czesław Młot-Fijałkowski, Tadeusz Wyrwa Furgalski i Czesław Jarnuszewicz- absolwent krakowskiej ASP, autor orzełka legionowego bez korony. W dniu 8 września 1939 roku żołnierze z 11. Pułku Piechoty z Tarnowskich Gór mieli za zadanie zatrzymać na jedną dobę oddział niemiecki. Rozkaz wykonali. Dwoma działkami zniszczyli 15 szt. niemieckich wozów bojowych. W miejscowych przekazach zachowała się pamięć o tym jak do okopujących się młodych polskich żołnierzy dziewczyny z Ksan przyniosły picie i jedzenie. Żołnierze dziękując powiedzieli „ My już tu zostaniemy, pamiętajcie o nas, narwijcie kwiatów i przynieście na nasze mogiły”. Niestety tego samego dnia poległo ich już 66. Pochowano ich tam gdzie zginęli. W dniu 21 czerwca 1944 roku, po ekshumacji i uzyskaniu zgody okupanta, odbył się ich pogrzeb . Była to ogromna patriotyczna manifestacja. Pogrzebowy, wielotysięczny kondukt z Ksan do Starego Korczyna prowadził umundurowany i uzbrojony oddział AK. W kościele w Starym Korczynie z kwiatów ułożono flagę i symbol Polski walczącej. Podczas niemieckiej okupacji w Ksanach działały oddziały partyzanckie AK i BCH .

 

17:00- Skalbmierz- restauracja Skorpion. Wreszcie coś na ząbek. Za 20 zł. proponują pierś z kurczaka z pieczarkami, ziemniakami i kompot (każdy płaci indywidualnie).

`

 

19:00Tor Kielce Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wjazd gratis- impreza Automobilklubu Kieleckiego, próby sprawnościowe z udziałem tylko samochodów wyprodukowanych przed 1992 rokiem.

20:00 - Ognisko na kempingu przy Torze. Mamy drewno i ogień, pozostałe zaopatrzenie, każdy realizuje indywidualnie. Miejsca hotelowe uczestnicy rezerwują sami i płacą za nie indywidualnie, do wyboru między innymi:

- Motel na Torze Kielce – tel. 413031660, 798118230, www.automobilklub.kielce.pl

- Pensjonat - Aleksandry Budkiewicz – tel. 41 303 46 28, www.olwo.pl (już brak miejsc),

- Hotel Pod Jaskółką Tumlin - tel. 41 3003058, www.podjaskolka.pl . W lokalu są komunie, które kończą się ok. godz. 21.

 

20.05.2018

 

7:30-8:15-Śniadanie.

8:30 - Zbiórka na stacji BP w kierunku Łodzi, droga nr 74. Wyjazd do Chlewisk.

Po drodze w Antoniowie pomnik upamiętniający walkę (21 sierpnia 1944r.) żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów AK udających się z odsieczą do Warszawy. Poległo 8 żołnierzy AK i 150 Niemców.

9:30- Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego w Chlewiskach www.chlewiska.pl Bilet wstępu 6 zł. Znajduje się tutaj Zabytkowa Huta Żelaza z zespołem wielkiego pieca (1882-1892) o wydajności 13 t surówki na dobę, który opalany węglem drzewnym pracował do 1940 roku. Był to jeden z najważniejszych ośrodków hutniczych na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

Są również wystawy czasowe:

- motocykli

- samochodów

- obrabiarek

- maszyn do szycia.

10:40- Skłoby- Cmentarz Ofiar Wojny. 11 kwietnia 1940 r. w odwecie za pomoc oddziałom mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” Niemcy zamordowali 246 mężczyzn w wieku od 15 do 60 lat. Spalone zostały wsie :Gałki, Hucisko, Szałas Stary i Skłoby. Były to pierwsze w Polsce masowe zbrodnie na ludności cywilnej. Nad ciszą spoczywających czuwa motto „Wciąż oskarżamy dając świadectwo prawdy”( złożenie kwiatów).

11:00- Manor House SPA. Ośrodek konferencyjno- wypoczynkowy położony w dawnej posiadłości Odrowążów. Istnieje możliwość zwiedzania parku i budynków z zewnątrz. W cenie 15 zł. za bilet wstępu otrzymujemy materiały promocyjne.

Początek Chlewisk przypada na XII w. W 1121 Piotr Dunin, starosta kraśnicki, wrocławski i kaliski buduje kościół, a w 1135 zachodnią część pałacu. Kolejnymi właścicielami Chlewisk byli: Odrowążowie, którzy przyjęli nazwisko Chlewickich, Podkańscy, Stanisław Sołtyk (współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk) i rodzina Platerów. Przy drodze zabytkowy zegar z 1902 roku.

12:15- Szydłowiec www.szydlowiecpowiat.pl Początki miasta sięgają XII wieku, to przepiękne klimatyczne i historyczne miasteczko z oryginalnym trzyrynkowym układem urbanistycznym. Na jednym z nich w latach 1602- 1629 zbudowany został ratusz. Przed nim znajduje się pręgierz i postać tajemniczej „Zośki”, dalej ufundowany przez Szydłowieckich gotycki kościół farny św. Zygmunta. Już w 1427 roku w Szydłowcu istniał kamienny dwór na jego miejscu w latach 1470-1480 z inicjatywy Stanisława Szydłowieckiego wybudowano murowany gotycki zamek, który był rezydencja Szydłowieckich i Radziwiłłów. Obecnie mieści się w nim jedyne w Polsce Muzeum Ludowych Instrumentów. Pomysł utworzenia placówki pojawił się w 1968 roku. W 1975 powstało jako oddział Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach. W 1977 roku UNESCO uznało muzeum w Szydłowcu za pierwsze na świecie muzeum ludowych instrumentów muzycznych jednego kraju. Od 2005 roku przejęte przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W muzeum zwiedzający mogą grać na wystawianych instrumentach.

 

Na Rynku prezentacja pojazdów uczestników Rajdu. W podziemiach ratusza w Piwnicy Szydłowieckiej obiad w postaci fileta z kurczaka i kompotu - 18 zł.(każdy płaci indywidualnie).

 

Uwaga

Podczas rajdu zostanie przez Automobilkub Kielecki pobrane wpisowe w wysokości 20 zł od pojazdu. Uczestnicy płacą indywidualnie za: konsumpcję, hotel, przeprawę promową, bilety wstępu. Powyższe ceny mogą ulec niewielkim zmianom. Dzieci i młodzież proszę o zabranie ważnych legitymacji szkolnych.

Więcej informacji: Marek Krupa tel. 509513300 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.kazimierzakos.pl